Hovedmenu  

   

Følg os på:

   

Velafholdt ekskursion

Detaljer


Her vises ekskursionens deltagere rundt i Kastrup Gymnastikhal.

Stor tilslutning til ekskursion i idrættens tegn!
Gymnastikkens Hus inviterede Byrådet, Fritidsforum, Idrætsrådet, repræsentanter for forvaltningen og kommunens gymnastikforeninger samt journalister fra lokalaviserne til en aftentur i idrættens tegn. Mange takkede ja til invitationen og i alt deltog 28 idrætsinteresserede heriblandt borgmester Thomas Lykke Pedersen og formanden for Fritids- og Erhvervsudvalget Per Frost Henriksen.

Daglige udfordringer
Baggrunden for turen er, at gymnastikken kæmper med utilstrækkelige træningsvilkår uden fastmonterede redskaber og springgrave til  at øve nye momenter med større sikkerhed. Projektgruppen bag Gymnastikkens Hus ønskede at give politikerne og de fremmødte et indblik i den udfordring det er at skulle stille redskaber frem og tilbage til den daglige træning. Noget som Nivå Gymnastikforenings børn og unge bruger ½ time i starten af deres træning og ½ time i slutningen af deres træning på. Det er altså 1 time dagligt de flere hundrede gymnastikbørn bruger på at forberede at de kan dyrke deres fritidsinteresse!

Lang rejse for at træne
Op mod 100 gymnaster og trænere fra Nivå Gymnastikforening rejser ligeledes hver uge 1-3 gange om ugen ud af kommunen for at dyrke deres gymnastik under tidssvarende forhold. Noget der koster mange penge og ej heller er godt for miljøet!

Om Gymnastikkens Hus
Formålet med Gymnastikkens Hus er at etablere egnede og tidssvarende faciliteter for udøvelsen af gymnastik og idræt på mange niveauer i Fredensborg Kommune.  Herigennem vil vi opnå:
• at få flere borgere til at være fysisk aktive
• at fremme børns gymnastiske og motoriske udvikling
• at motivere nye grupper af børn og ældre til at bevæge sig
• at gøre det lettere at tage det sunde valg.

Bag Gymnastikkens Hus står en projektgruppe med udspring i Nivå Gymnastikforening. Foreløbigt har projektet også opbakning fra Fredensborg Idrætsråd, Kokkedal Idrætsklub og Humblebæk Gymnastikforening, men målet er, at få så bred tilslutning som muligt.
Projektgruppen vil udvikle og skabe nogle unikke faciliteter, som kan motivere nye grupper af børn og ældre til at bevæge sig. Målet er at etablere unikke idrætsfaciliteter med spændende udfordringer bl.a. til udvikling af børns gymnastiske og motoriske færdigheder.
Gymnastikkens Hus’ primære funktion er målrettet de forskellige gymnastikformer som rytmisk-, redskabs- og springgymnastik for børn og unge samt bløde bevægelsesformer som f.eks. dans, yoga, callenetics og aerobic for både børn, unge og ældre, og husets anvendelighed skal til disse aktiviteter vægtes højest. Samtidig vil vi understøtte nye inden- og udendørs forebyggelses- og sundhedstrends.

Ekskursionen
Ekskursionens deltagere samledes i Holmegårdshallen i Kokkedal, hvor gymnasterne viste hvordan en almindelig træningsdag starter for dem. Gymnasterne begyndte at stille redskaber frem men inden de var helt færdige var ekskursionens deltagere nødt til at gå ombord på bussen. Der var lagt et stramt program og første stop på turen var Gyngemosehallen i Gladsaxe. Her stod træner i Gladsaxe Idrætsforening Frank Bøgelund klar til en rundvisning af det nyligt opførte idrætscenter. Gyngemosehallen har en fritidsklub integreret i bygningen hvor brugerne har adgang til faciliteterne i dagtimerne. Hallen er inddelt i henholdsvis et spring- , et rytme- og et motorikområde, der giver plads til mange forskellige former for gymnastik og bevægelse. På førstesalen er der indrettet et fitnesscenter som er flittigt brugt af kommunens borgere.
Efter rundvisningen i Gyngemosehallen gik turen videre med bus til Kastrup Gymnastikhal, hvor gymnastikforeningen KG66 har sin daglige træning.
Helle Jabiri, bestyrelsesmedlem i KG66, bød velkommen og fremviste gymnastikhallen som blev indviet i 2009. Hallen byder på et stort og moderne træningsområde og lægger nu hus til bl.a. landsholdssamlinger i alle aldersgrupper.
Fælles for både Gladsaxe Idrætsforening og KG66 er, at medlemstallene er steget til det dobbelte og flere børn og unge er kommet i bevægelse i moderne og tidssvarende træningsrum. De er således blevet en del af et sundt miljø med idrætsambitioner og frivilligt arbejde i idrætsforeningerne.
Ekskursionen sluttede tilbage i Holmegårdshallen hvor Nivå Gymnastikforening afsluttede den daglige træning, ved at pakke alle redskaberne sammen med lidt hjælp fra ekskursionsdeltagerne.

Transporten
Under transporten blev der bl.a. vist filmklip af Nivå Gymnastikforenings aktiviteter samt et interview med den daglige leder af Springcenter Århus, informeret om andres erfaringer med lignende projekter og informeret om projektgruppens foreløbige idéer og tanker til Gymnastikkens Hus.   Derudover var der indlæg af formanden for Danmarks Gymnastik Forbund Flemming Knudsen, Udviklingskonsulent i Danmarks Gymnastik Forbund Pil Christiane Lindekron, arkitekt Jørgen Skielboe og Formand for Nivå Gymnastikforening.

Fremtiden
Projektgruppen bag Gymnastikkens Hus vil gerne sige en stor tak til alle ekskursionens deltagere for at ville bruge en aften i idrættens tegn. Projektgruppen håber at deltagerne fik en masse inspiration med hjem fra turen og en bedre forståelse for gymnastikkens udfordringer i Fredensborg Kommune samt behovet for bedre og mere tidssvarende faciliteter.
Nu skal der arbejdes videre på udviklingen af ideen om en kommende gymnastik-, motorik- og idrætshal, som vil gavne både unge som gamle i Fredensborg kommune. Projektet skal gøres mere konkret og der er mange idéer og tanker der skal samles og bygges videre på. Projektgruppen bag Gymnastikkens Hus indbyder til bredt samarbejde, så hvis man har lyst til at tage del i projektet, er man velkommen til at kontakte Anders Thorup Prendergast på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..