Hovedmenu  

   

Følg os på:

   

Manglende faciliteter og plads presser Nivå GF ud af kampen om DM

Detaljer

 

I den kommende weekend afholdes DM-finale i gymnastikgrenen TeamGym i Brøndby. Denne gang bliver det dog uden deltagelse af Nivå Gymnastikforening. Sidste år vandt foreningen ellers alt hvad der kunne vindes i juniorpigerækken, men det er ikke lykkedes at kvalificere sig til DM-finalen i år.

 

"Det er tydeligt at den manglende plads til redskaber i den daglige træningshal gør, at vi har svært ved at følge med de andre foreninger." Udtaler formand Anders Thorup Prendergast. Han fortsætter "Det er yderst vigtigt, at vi får etableret tidssvarende gymnastikfaciliteter i Fredensborg Kommune hurtigst muligt for at hjælpe med at fastholde den unge generation i en sund fritidsinteresse! Mange af vores unge gymnaster tager på efterskole i 9./10. klasse, og hvis vi ikke kan tilbyde dem nogle attraktive træningsforhold, når de vender hjem, så bliver foreningslivet valgt fra!"

 

På nuværende tidspunkt går for meget af træningstiden med at slæbe redskaber frem og tilbage, og det slider ikke kun på udstyret. Motivationen hos både trænere og de unge gymnaster daler, når op til 45 minutter af hvert træningspas går med at slæbe redskaber. Værdifuld tid som kunne bruges på at øve gymnastik i stedet!

 

Det er også nødvendigt at have egnede idrætsfaciliteter lokalt, således at man ikke skal bruge for lang tid på transport til og fra træning. De unge skal også kunne komme frem og tilbage selv, uden deres forældres hjælp, og det kniber altså, når den ugentlige træning foregår i både Helsinge, Humlebæk, Frederiksberg og Kokkedal.

 

Anders slutter af med at konstatere "Jeg håber derfor, at Fredensborg Kommune formår at finde den nødvendige økonomi, så byggeriet af Gymnastikkens Hus kan påbegyndes i 2018. Jeg håber, at foreningen kan slippe helt af med de udenbys træninger. Det er simpelthen ikke en holdbar situation, og vi oplever at alt for mange børn, og deres forældre, fravælger gymnastikken pga. den lange transporttid. Derudover ser jeg frem til at se Gymnastikkens Hus blive udnyttet i både dag- og aftentimer til motoriktræning og bevægelsesglæde for en masse gymnastikglade børn, unge og ældre."